• BIST 1.488
 • Altın 421,289
 • Dolar 7,4222
 • Euro 9,0205
 • İstanbul 2 °C
 • Ankara -2 °C

Bitkisel ürünler

Ali Nazari

Günlük hayatta hemen hemen her alanda bitkisel ürünlerle yüz yüze geliyoruz. Elimize yüzümüze sürdüğümüz kremlerden tutun da şampuanımıza, sabunumuza, deterjanlarımıza, hastalıklardan kurtulmak için içtiğimiz ilaçlara kadar bitkisel ürünlerle iç içeyiz.

Yüzyıllar öncesinden beri insanoğlu birçok bitkinin, deneme yanılma yoluyla ya da tesadüfen

tedavi edici özelliklerini keşfederek bir çok hastalığı iyileştirmede kullanmışlar ve bu bilgilerini nesilden nesile aktarmışlardır. Öyle ki, Çin ve Mısır yazıtlarında dahi bitkilerin tedavi edici özelliklerinden bahsedilmektedir. Türk Dünyası’nda da bitkilerin fayda ve zararlarını araştıran bir çok alim yetişmiştir. 19. Yüzyıla gelindiğinde ise kimya teknolojisinde meydana gelen büyük değişimler bitkilerin yerini kimyevi ilaçların almasını sağladı. Böylece bitki ve bitkisel ürünlerin yerine kimyasal ürünler kullanılmaya başladı. Tıp ve kimya sektörü bitkisel ilaçların değil kimyasal ilaçların başarısını över oldular. Günümüzde ise bir çok tıp adamı tedavilerde kimyasal ilaçların yanı sıra doktor kontrolü altında bitkisel ürünlerin kullanılması gerektiğini de savunuyorlar.

 

Bitkilerin toplanması, kurutulması, saklanması, nasıl kaynatılacağı, demlenmesi, ölçüsü, diğer hangi bitkilerle karıştırılabileceği, hangi hastalıklarda hangisinin kullanılacağı ayrı bir uzmanlık alanı olarak karşımıza çıkar. Önemli olan hangi bitkinin ne kadar doz kullanılarak hangi hastalığa iyi geldiği konusunda uzman görüşü olarak tedaviye başlamaktır.

Piyasada her türlü hastalığa iyi geldiği iddia edilen birçok sahte ürün dolaşıyor. Uzmanların onayı olmadan kullanılan bu bitkisel ürünler ve çeşitli karışımlar kişinin fiziksel ve ruhsal yönden ciddi ve geri dönüşümü olmayan birçok hastalığa yakalanmasına da neden olabiliyor. Şunu unutmayalım ki, bitkisel olan her şey güvenli demek değildir. Uzman görüşü alınarak kullanılan bir bitkisel ürün, bir başkasına aynı oranda iyi gelmediği gibi zarar da verebilir. Bu nedenle çevremizden gelen ben şu uzmanın tavsiyesi ile şu ürünü kullandım, sen de kullan gibi sözlere de itibar etmemeliyiz. Yanlış ürün kullanımı böbrek ve karaciğer başta olmak üzere birçok organımızda geri dönüşü olmayan tahribatlara da yol açabilir.

Bitkisel ürünleri satın alırken, ambalajı düzgün,etiketinde içeriğini ve içerik oranlarını belirten, son kullanma tarihini gösteren, ruhsat ve üretim yerini bildiren ürünleri tercih etmeliyiz.

Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Magazin Saati | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim