• BIST 1.542
  • Altın 443,214
  • Dolar 7,3985
  • Euro 9,0105
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 1 °C

Emir Berke Zincidi ve küçük oyunculara sınırlandırma

Emir Berke Zincidi ve küçük oyunculara sınırlandırma
Radyo Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) inşa edilen yeni çalışmayla beraber dizilerde çalışan çocukların 5 saatten fazla çalışmayacağını açıkladı Radyo Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, yeni "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" ile artık dizilerdeRadyo Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) inşa edilen yeni çalışmayla beraber dizilerde çalışan çocukların 5 saatten fazla çalışmayacağını açıkladı
Radyo Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, yeni "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" ile artık dizilerde çalışan çocuk yıldızlara çalışma hududu getirildiğini açıkladı. Dursun, "Kanunen 14 yaş altındaki çocukların çalışması yasak. Ancak bu çocuklar artık sanat, kültür, televizyon, reklam sahalarında 5 saati geçmeyecek şekilde çalışabilecek. Okullarına devam etme ile ilgili kanunen bir zorunluluk getirilirken, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yapacağı yönetmeliğe çocukların kazandıkları paralarının bir kısmının reşit olduktan sonra alabilmelerini sağlayacak bir sistem geliştirilmesi için görüş vereceğiz. Böylece çocukların istismarına müsaade etmemiş olacağız" dedi.
SINIR GETİRİLDİ
Dursun, 23 Nisan'da Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yasanın, pek çok sektörde güzel değişimlere neden olacağını belirtti. Yasanın bu arada yıllardır başta TV dizileri ve reklamlar olmak üzere yapım sektöründe çalışan çocuk yıldızlar için de bir takım sınırlamalar getirdiğine değinen Dursun Hürriyet'e şunları söyledi: "Uluslararası sözleşmeler 18 yaş altı herkesi çocuk kabul ediyor ve genel kaide çocukların çalıştırılmaması. Türkiye'deki İş Yasasına göre de 15 yaşını bitirmiş çocuklar belli sınırlar çerçevesinde çalışabiliyorlar ve 'genç işçi' olarak kabul ediliyorlar. Ancak 14 yaşın altındaki çocukların çalışması, çalıştırılması mutlaka yasak. Buna rağmen biliyoruz ki TV dizilerinde, reklam filmlerinde 14 yaşın altında pek çok çocuk hiçbir kanuni tertip etmeye tabi olmaksızın çalıştırılıyor. Yeni yasada bu vaziyetteki çocuklar için bir kural dişi inşa edilerek, çalışma koşullarının kanuni şekilde düzenlenebilmesinin önü açıldı. Buna göre artık yalnizca sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde 14 yaş altı çocuklar çalışabilecek. Bugüne kadar yasada yasak olmasına rağmen bu çocuklar bu alanlarda yeniden çalışıyorlardı. Neticede bez reklamlarında tabi ki bebek görünecek. Yani gerekli olduğu için çok ses çıkarılmıyordu. Ancak özellikle dizilerde ciddi bir sınır aşımı vardı. Çocuklar dizi setlerinde çalışırken okula bile gidemiyorlardı. Bu kanunla artık çalışabilecekler ama belli ölçülerde.
PARALARI SAKLANACAK
Önümüzdeki günlerde konunun ayrıntılarını belirlemek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, sağlık bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun görüşleri alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yönetmelik çıkarılacak. Üzerinde en çok durulan konulardan biri 14 yaş altı sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışan çocukların paralarının yalnizca aileleri tarafından alınıyor olmasıydı. Biz Üst Kurul olarak kazanılan paranın en azından bir kısmının çocuk reşit olduğunda verilmek üzere açılacak bir hesaba yatırılmasının sağlanması için görüş vereceğiz. Böylece sektörde çocuk istismarının da önlenebileceğini tahmin ediyorum."
15 YAŞINI GEÇİNCE GÜNDE 8 ST
Çoçukların çalışmalarına ölçüt de getirildiğini kaydeden Davut Dursun "Nedir bu ölçüler? Örneğin, çocuklar bundan böyle her bir faaliyet için gerekli yerlerden müsaade alarak çalışabilecekler. Zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış ve örgün eğitime devam etmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuz beş saatten, sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışanların ise günde beş ve haftada otuz saatten fazla olmayacak şekilde düzenlendi. Bu süre, on beş yaşını tamamlamış çocuklar için günde sekiz ve haftada kırk saate kadar artırılabilecek" dedi.
Hürriyet
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Magazin Saati | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim