• BIST 1.578
  • Altın 442,645
  • Dolar 7,3580
  • Euro 8,9356
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C

Türk Kadınları eğitim balosunun geliri Darüşşafaka cemiyetine bağışlanacak

Türk Kadınları eğitim balosunun geliri Darüşşafaka cemiyetine bağışlanacak
Türkiye'nin eğitim meydanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından bu yana "eğitimde fırsat eşitliği" misyonuyla varlığını sürdürüyor.


Türkiye'nin eğitim meydanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından bu yana "eğitimde fırsat eşitliği" misyonuyla varlığını sürdürüyor. BTKD'nin ananesel tesis balonsuun geliri, Türkiye'nin en köklü eğitim müesseselerinden Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacak.
Avrupa Ajansı (AVA) Mihrişah Safa/Londra-Britanya Türk Kadınları Derneği kısa adıyla BTKD'nin ananesel tesis balosunun 13'üncüsü 2 Mayıs günü Royal Garden Hotel'de yapılıyor. Balonun bu seneki sanatçısı, taninmiş ses Coşkun Sabah.. Balonun geliri, Türkiye'nin en köklü eğitim müesseselerinden Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacak.LONDRA'da kurulu etkin sivil toplum kuruluşlarından Britanya Türk Kadınları Derneğinin ananesel tesis balosu 2 Mayıs günü yapılıyor.Konuyla alakalı BTKD'de inşa edilen açıklamada, 13'üncü tesis yıldönümü balosunun bu seneki misafir sanatçısı, Türk sahnelerinin taninmiş sesi Coşkun Sabah.. Sanatçının, sevilen şarkılardan sunacağı konserin baloya ayrı bir renk katacağı belirtiliyor. Bugüne kadar İngiltere ve Türkiye'de çeşitli eğitim kurumlarına yaptığı onbinlerce sterlinlik bağışlarla adından bahsettiren BTKD'nin bu seneki balosunun gelirinin, Türkiye'nin en köklü eğitim müesseselerinden Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacağı açıklandı. BTKD Başkanı Maviş Fuchs imzalı dernek izahında, balo gelirinin 152 senelik geçmişi bulunan ve sayısız öğrenciye okuma olanağı sağlayan Darüşşafaka Cemiyetine verileceği bildirildi. 2 Mayıs Cumartesi gecesi Royal Garden Hotel'de gerçekleşecek balo ile alakalı bilgi almak isteyenlerin, "Rez. btkd.info@yahoo.co.uk 07717790830 / 07836794455" yazmaları veya aramaları istendi.

152 Senelik Dev Eğitim Kurumu
Türkiye'nin eğitim meydanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından bu yana "eğitimde fırsat eşitliği" misyonuyla varlığını sürdürüyor. "Şefkat yuvası" anlamına gelen Darüşşafaka, son zamanlarda babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, kabiliyetli çocuklarımızı on yaşındayken ailelerinden emanet alıyor; onlara uluslararası standartlarda eğitim fırsatı sunuyor ve düşünen, sorgulayan, özgüvenli, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştiriyor.


Bitmeyen Hikâye
Bugün ülkemizin dört bir yanından, sınavla seçilen 1.000'e yakın öğrenci, İstanbul Maslak'taki Darüşşafaka Eğitim Müesseseleri'nda, ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar dokuz yıl süreyle tam burslu, yatılı, kolej eğitimi görüyor. Tüm talebelerini 11. ve 12. sınıfta üniversiteye hazırlık için dershaneye gönderen Cemiyet, üniversiteyi kazanan mezunlarına da burs desteğini sürdürüyor.
Aydınlık Türkiye sevdalılarının desteğiyle 1863'ten bu yana yanan ışık!
Darüşşafaka Eğitim Müesseseleri'nda çocuklarımıza sağlanan tüm imkanlar, Cemiyet'in kişi, kurum ve kuruluşlardan elde ettiği bağışlarla sağlanıyor. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Atadan ve manevi kızı Nebile İrdelp, Sait Faik Abasıyanık, Türkiye İş Bankası gibi ülkemizin aydınlık yarınlarına sevdalı sayısız kişi ve müessesenin desteğiyle Cemiyet, çocuklarımıza "eğitimde fırsat eşitliği" hakkı tanıyor.


Eğitimle Değişen Yaşamlar
Matematikçi Salih Zeki, ultrasonografinin öncüsü Prof. Dr. Adnan Sokullu, ressam Mahmut Cûda, Muhittin Sebati, Türk edebiyatının kilometre taşlarından Ahmet Rasim, Türkiye'nin ilk çocuk psikiyatrı Prof. Dr. Rıdvan Cebiroğlu, matematikçi Mehmet İzzet, edebiyat eleştirmeni Berna Moran, bestekâr Kazım Uz, edebiyatçı İsmail Sefa, Cumhuriyet tarihinin ilk şehir tarihçisi ve Türk belediyeciliğinin önemli ismi Osman Nuri Ergin, tiyatro sanatçısı İhsan Devrim, Başbakanlık Müsteşarı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz, inşaat mühendisi ve eğitim dünyasının büyük ismi Fettah Aytaç, oyuncu ve yönetmen Tolga Aşkıner, karikatürist Tekin Aral, müzisyen Reşat Aysu, basketbolcu, antrenör ve gazeteci Yalçın Granit ve daha niceleri... Hepsi küçük yaşta babalarını yitirmişti, hepsinin maddi koşulları, bırakın iyi bir eğitimi, okula gitmeye dahi imkan tanımıyordu. İşte onlar, her çocuğun iyi bir eğitim hakkına sahip olduğunu savunan Cemiyet'in hayırseverlerden sağladığı bağışlarla Darüşşafaka'da şefkatle eğitim gördü, aldıkları eğitimle yeni bir dünyaya adım attı, sadece kendilerinin değil, ailelerinin kaderini de değiştirdi ve üstlendikleri kilit görevlerle ülkelerinin geleceğine damga vurdu. İşte Darüşşafaka Cemiyeti, 1863'ten beri bunun için çalışıyor.
Kapalıçarşı esnaf eğitiminden, döneminin en modern eğitimine
Dönemin önemli matematikçisi, asker ve devlet adamı Yusuf Ziya Paşa önderliğinde Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Vidinli Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Nâki Efendi tarafından 30 Mart 1863'te padişah fermanıyla kurulan Cemiyet'in başlangıçtaki amacı, Kapalıçarşı'daki esnaf gençlerin eğitimine kaynak sağlamaktı. Beyazıt'taki eski Valide Mektebi'ni onartan Cemiyet, aralarında vatan şairi Namık Kemal'in de bulunduğu, dönemin pek çok aydınının burada gönüllü öğretmenlik yapmalarını sağladı. 1868'e gelindiğinde ise Cemiyet, o tarihe kadar eski kışla veyahut konakların okul olarak kullanıldığı Osmanlı Devleti'nde Türkiye tarihinin okul amaçlı ilk binasının inşaatına başladı. İtalyan mimar Barironi'nin tasarladığı ve Dolmabahçe Sarayı'nın mimarbaşı Ohannes Balyan'ın planını çizdiği okul, Sultan Abdülaziz'in yaptığı bağışla satın alınan İstanbul Fatih'teki arsanın üzerine inşa edildi. Kız ve erkek talebelerin aynı çatı altında eğitim görmesine uygun, çağın çok ilerisinde imkânlara sahip okul, 29 Haziran 1873'te "Darüşşafakat'ül İslamiye" adıyla kapılarını bedava, yatılı ve özel statülü olarak açtı.O tarihten bu yana Cemiyet, Darüşşafaka'da okuyan talebelerin eğitimlerine kaynak yaratmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.Britanya Türk Kadınları Derneğinin ananesel tesis balosu 2 Mayıs günü yapılıyor.Konuyla alakalı BTKD'de inşa edilen açıklamada, 13'üncü tesis yıldönümü balosunun bu seneki misafir sanatçısı, Türk sahnelerinin taninmiş sesi Coşkun Sabah.. Sanatçının, sevilen şarkılardan sunacağı konserin baloya ayrı bir renk katacağı belirtiliyor. Bugüne kadar İngiltere ve Türkiye'de çeşitli eğitim kurumlarına yaptığı onbinlerce sterlinlik bağışlarla adından bahsettiren BTKD'nin bu seneki balosunun gelirinin, Türkiye'nin en köklü eğitim müesseselerinden Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacağı açıklandı.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Magazin Saati | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim