• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 9 °C

Müzik

Yalcın Polat

Müzik, insanoğlunun varoluşundan beri hayatının her döneminde onu yalnız bırakmayan ruhuyla bütünleşen bir olgu olarak kendini gösterir. Müzik, duyguların ve düşüncelerin notalar aracılığıyla sese yansımasını sağlayan bir sanattır. İnsanoğlunun iç dünyası ve hayalleri büyüdükçe müzik de bu büyümeye ayak uydurmak için sürekli gelişim halinde olmak zorundadır.

Sanat dalları arasında müziğin insana hitap eden, insanı büyüleyen ayrı bir gizemi bulunur. Yüzyıllar boyunca birçok filozof bu gizemin peşinden koşmuş ancak gizemin kaynağına ulaşamamıştır.

İnsanın müzikle tanışması anne karnında başlar. Bebek anne karnında sürekli belli bir ritimde atan kalp atışlarını duyarak gelişir. Müziğin insan üzerindeki etkileri duygusal ve mantıksal olmak üzere iki ayrı boyutta incelenebilir. Müzik kişinin hem duygusal gelişimine hem de mantıksal gelişimine etki eder.

Bir müzik parçasını dinleyen herkes bu müzik parçasını aynı şekilde algılayamaz. Müziğin öyle bir büyüsü vardır ki, her dinleyen de ayrı bir duygu uyandırır. İnsanoğlunun günlük hayatın akışı içinde bezginleşen, yorulmuş ruhu ancak müziğin ritminde canlanır ve kendini bulur. Müziğin insan ruhunu yeniden yeşertmesi ve insana huzur vermesi onun fiziksel ve özellikle de ruhsal bunalımlardan kurtulmak için tedavi amaçlı olarak kullanılmasında en büyük etken olmuştur.  Müzik soyuttur ve her dinleyen de farklı duygular uyandırır. Farklı ruh haline sahip kişiler aynı müziğe aynı tepkiyi veremezler. Tedavi esnasında hangi müziğin seçilmesi gerektiği bu yüzden çok önemlidir. Tedavi de müzik ne kadar önemliyse, kullanılan saz aletleri de o derece önemlidir.

Çoğu zaman, müziğin üzerimizdeki etkisini düşünmeden müzik dinler, ruhumuzu onun ritmine bırakırız. Kimi zaman dinlediğimiz eser bizi sakinleştirirken kimi zaman da rahatsız eder. Bir gün bir eser bizi huzurlandırırken diğer gün aynı eseri dinlediğimizde aynı etkiyi hissedemeyiz. Müziğin eşsizliği insanın ruh haliyle biçimlenir.

Müzik insan vücudunda ritmine göre, kişinin nefes alışını ve verişini etkiler, kalp atışlarını düzenler, kan basıncını etkiler, kasların gevşemesini sağlar, beden ısısını normal seviyeye getirir, strese bağlı hormonları düzenler. Günümüzde, Alzheimer, doğum, kanser, şizofreni, uykusuzluk, depresyon gibi rahatsızlıklarda müziğin iyileştirici etkisini görmek mümkündür. 

Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Magazin Saati | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim